Wanneer overtreden demonstranten de wet? Strafbare feiten, schade veroorzaken en de gevolgen daarvan

Is het strafbaar als een demonstrant deelneemt aan een demonstratie die niet is aangemeld?

Een demonstrant die deelneemt aan een vreedzame demonstratie die niet is aangemeld is daarvoor niet strafbaar, zolang de demonstrant tijdens die demonstratie zich niet gewelddadig gedraagt of andere strafbare dingen doet. Een hoge rechter (het Europees Hof voor de Rechten van de Mens) heeft dit geoordeeld. Als een demonstrant wel geweld gebruikt of andere strafbare dingen doet, dan kan die persoon wel worden veroordeeld voor (ook) het deelnemen aan een niet-aangemelde demonstratie.  

Volgens de letterlijke tekst van artikel 11 lid 1 onderdeel a van de demonstratiewet (de Wet openbare manifestatie) lijkt het dat iedere demonstrant die deelneemt aan een niet-aangemelde demonstratie strafbaar is, maar dat is door het oordeel van het Europees Hof voor de Rechten van de Mens dus anders.

Zoek naar vragen, artikelen en rechtspraak: